GirlsClub
 
Forum Pomoc rejestracja
Jesteś tutaj: GirlsClub.pl » forum » dom » Robaki w domu  (Przeczytany 160735 razy)                   Strony: [1] 2 3 ... 9
16 Lipiec 2007, 20:02
Nicole

gaduł‚a
****
Wiadomości: 5.175

Robaki w domu

Przed użyciem środków owadobójczych przeczytaj instrukcję trzeba, uważać przy ich stosowaniu na zwierzęta domowe.

Mole ubraniowe - Owadami, na które najczęściej się uskarżamy są mole ubraniowe TINEOLA  BISELIELLA, występujące w mieszkaniach, na strychach, w magazynach z wyrobami futrzarskimi, miejscach gdzie pozornie nie ma nic do zjedzenia. Ich szkodliwość polega głównie na niszczeniu materiałów pochodzenia zwierzęcego jak na przykład wełna. Łupem paść mogą także dywany, filcowe kapelusze, wyroby z piór, obicia mebli, futra, wyroby bawełniane. Mało kto wie, że oprócz moli ubraniowych, w naszych domach występują także mole spożywcze. Mola spożywczego w przeciwieństwie do mola ubraniowego, który najbardziej daje o sobie znać w momencie wymiany garderoby (na przykład w okresie zima/wiosna), napotykamy w kuchni praktycznie cały rok. Oba rodzaje moli różnią się także ubarwieniem. Mól ubraniowy, podobnie jak mól spożywczy reaguje na światło, często krążąc wokół lampy bądź telewizora. Dlatego obydwa rodzaje moli są bardzo często mylone przez konsumentów. Środki przeciwko molom znajdziesz w supermarkecie. (fot5)

Mole spożywcze - Mole spożywcze to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników zamieszkujących nasze kuchnie. Larwy owadów żerują na suchych produktach takich jak kasze, mąka, suszone owoce, zanieczyszczając żywność. Nawet plastikowe opakowania nie chronią pożywienia przed ich ingerencją, larwy wygryzają w nich niemal niewidoczne dziurki i dostają się do wewnątrz. Zabezpieczaj żywność chowając ją do najlepiej szklanych pojemników. W supermarkecie dostaniesz środki na zwykłe mole i spożywcze.
Naturalnym środowiskiem życia moli spożywczych są pomieszczenia kuchenne, lub inne, w których przechowuje się żywność. Larwy owadów żerują na bardzo szerokiej gamie produktów, mogą być to suszone owoce, mleko rozpuszczalne, mąka kukurydziana, mąka żytnia, rodzynki, suszone śliwki, orzechy, czekolada, słodycze, nasiona, pokarm dla ptaków, psów, kotów, rybek, krakersy, wysuszone czerwone papryczki, makarony, a nawet sól. Dorosłe osobniki są koloru brązowo - szarego, natomiast kolor larw zależy od źródła ich pokarmu (najczęściej są one białe, jednak zaobserwowano także różowe i zielone). Prowadzone przez firmę SC Johnson badania, przyczyniły się do stworzenia innowacyjnego produktu marki Raid, zwalczającego mole spożywcze. Zadaniem pułapki Raid przeciw molom spożywczym jest po pierwsze wykrycie kłopotliwych pasożytów i w konsekwencji skuteczna walka z nimi. Larwy tych owadów najczęściej przynoszone są do domu z zakupami. Jednak mole nie występują wyłącznie w sklepach spożywczych, ich obecność stwierdzono także także w sklepach ze zwierzętami, nasionami, młynach i restauracjach. Dorosłe osobniki mogą także przelecieć do naszej kuchni z mieszkania sąsiada. Ze względu na niską świadomość problemu do chwili obecnej nikt nie zaproponował produktu pozwalającego na skuteczne wykrycie i pozbycie się tych dokuczliwych owadów. Wychodząc na przeciw potrzebom konsumentów firma SC Johnson, wprowadza na rynek innowacyjny produkt - Raid przeciw molom spożywczym, który niweluje problem moli spożywczych.
Raid przeciw molom spożywczym działa na zasadzie pułapki feromonowej. W opakowaniu znajdują się dwie kartonowe płytki, z których każda została nasączona specjalną substancją wabiącą, podobną do tej, której insekty używają do komunikowania się między sobą. Męska część populacji lgnie do płytki przyklejając się do niej. W ten sposób zostaje przerwany cykl rozrodczy owadów, którego efektem są żerujące larwy.
Raid przeciw molom spożywczym jest produktem bezzapachowym i całkowicie bezpiecznym. Nie zawiera składników biobójczych i dlatego może być umieszczany w pobliżu żywności. Produkt wystarczy umieścić wewnątrz szafki, w której przechowywane są produkty spożywcze. Raid przeciw molom spożywczym działa przez okres od 4 do 6 tygodni. Aby skutecznie pozbyć się moli należy stosować go w sposób ciągły. (fot4)

Rybiki cukrowe lub srebrzyki - Ma niecały centymetr długości, żyje osiem lat. Na pewno mieszka w Twoim domu i objada się tapetami. Chociaż wątpię, byście wchodzili sobie w drogę. Rybiki cukrowe (Lepisma saccharina) prowadzą wyłącznie nocny tryb życia.Rybiki to owady z rzędu szczeciogonków, jednych z najstarszych owadów żyjących na Ziemi. W powiększeniu rybik wygląda jak potwór. Ma podłużne srebrne ciało, dwie pary czułek na głowie i trzy groźnie wyglądające witki na odwłoku. Jego ciało jest bardzo delikatne.
Naukowcy twierdzą, że rybiki zawędrowały do naszych domów z tropików. Dlatego też znaleźć je można w wilgotnych i gorących (ok. 27 stopni) miejscach. Rybiki potrafią trawić celulozę, nie gardzą więc wszystkim, co zawiera ten związek chemiczny. Chętnie jedzą papier w prawie każdej postaci, nie pogardzą też klejami organicznymi i drewnem. Zajadają się również resztkami z naszego stołu, np. kawałkami mięsa czy rozsypaną mąką. A gdy natrafią na martwego bądź ledwo żywego rybika, to też go zjedzą.
Ciekawostką jest to, że samice rybików codziennie składają po kilka jaj, a larwy osiągają dojrzałość po kilku latach i w odróżnieniu od większości owadów nie przepoczwarzają się. Natomiast rybiki często linieją, nawet 50 razy w ciągu życia.
Rybiki z reguły nie wyrządzają widocznych szkód. W końcu ile tapety może zjeść centymetrowy owad? Ale gdy ich populacja zbyt wzrośnie, może być niewesoło. Więc gdy na tapetach w domu zauważysz nieregularne dziury albo postrzępione krawędzie, na stronach w Twoich książkach pojawią się żółte plamy, a mąka zabarwi się na czarno, będzie to oznaczać, że czas się bronić. Wtedy najlepiej sięgnąć po środki chemiczne. Jednym ze skutecznych wrogów rybika jest np. naftalina. Boraks ? można kupić w aptece, rozsypuje się z cukrem pudrem na tekturze i stawia w miejscu gdzie występują te robaki. Można je zlikwidować również takimi środkami jak GLOBOL (kupisz na allegro) lub Nokaut zielony, nokaut można nabyć tutaj:  http://www.sklep.chemikolor.pl/asortyment/produkt/124    albo Bygon. (fot 9 i 10)

Karaluchy ? są to duże owady wielkości 28, 35 mm . Kolor: czerwonobrązowy, ale tarczka tułowiowa jest rdzawa z żółtym obrzeżeniem. Skrzydła dobrze rozwinięte, wyraźnie widoczne. Samica ma szerszy odwłok niż samiec. Jak wszystkie karaluchy, jest wszystkożerny i je faktycznie wszystko i dużo. Środowisko ?. ten karaluch żyje w ciepłych, wilgotnych środowiskach, takich jako kanały ściekowe, tunele, sutereny, pomieszczenia gdzie znajdują się bojlery i zbiorniki wodne. Potrafią także żyć na wolnym powietrzu. W ciągu życia samica może złożyć do 70 kokonów. Larwy opuszczają je w optymalnych warunkach(temp.27°- 28°C) ? już po 34 dniach.Należy usuwać wszelkie odpadki żywnościowe. Produkty przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wskazane jest zlikwidowanie wszelkich szpar i szczelin, gdyż są to miejsca gnieżdżenia się karaluchów. Mogą przenosić organizmy chorobotwórcze. Karaluchy są potencjalnymi nosicielami chorób, np. czerwonki, nieżytu żołądka i jelit, gruźlicy, duru brzusznego, choroby Hainego-Medina, itp.
Wywołują alergie. Owady i ich odchody mogą powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób wrażliwych, w tym u astmatyków.
Kiedy należy zwalczać karaczany? Zwalczanie karaluchów i prusaków polega na ciągłym kontrolowaniu i polepszaniu warunków higienicznych i odpowiednim stosowaniu właściwych środków owadobójczych.  Środki chemiczne min. Globol . (fot3)

Pluskwa - Wielkość -około 4 ? 5 mm długości, i około 3 mm szerokości. Kolor czerwonobrązowy. Owady o silnie spłaszczonym ciele zwężającym się ku przodowi. Pluskwa posiada narządy gębowe typu kłująco ? ssącego. Zachowanie ?samica składa jaja w marcu, maju, i czerwcu w ilości kilkudziesięciu sztuk. W ciągu jednego sezonu pluskwa składa około 250 ? 500 jaj. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1 -2 miesiące. Pluskwy pobierają krew, co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Środowisko ?owady żyją w środowisku ludzkim. Najczęściej. można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli i zasłonach.Wskazówki ? należy dokładnie zagipsować wszelkie szczeliny i otwory w ścianach. Należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy. (fot7)

Mrówki Faraona - Wielkość: Bardzo mały, około 2,2 ? 2,6 mm długości i może zostać łatwo pomylony z innymi typami mrówek. Kolor: Brązowo-rudy Oglądany pod powiększeniem, posiada charakterystyczne czułki zakończone trójczłonową buławką. Zachowanie ? mrówki te prowadzą społeczny tryb życia. W gniazdach liczących niekiedy kilkanaście tysięcy sztuk, poza najliczniejszymi robotnicami, znajdują się samice i samice. Liczba samic waha się od kilku do kilkudziesięciu. Jedna samica składa w ciągu życia około 400 jaj. Rozwój młodego pokolenia do momentu dojrzałości trwa około 1,5 miesiąca. Środowisko ? mrówki faraona występują tylko w pomieszczeniach dobrze ogrzanych: często pod kafelkami i płytkami PCV, w szczelinach ścian i listew podłogowych, pod boazerią, w łazienkach, agregatach lodówek. Zamrówczeniu ulegają przede wszystkim kuchnie i łazienki.( obfitość pokarmu, odpowiednia temperatura i wilgotność). Wskazówki ? mrówki faraona mogą zostać skontrolowane przez efektywne rozmieszczenie zatrutych przynęt. Szukające pożywienia mrówki zanoszą przynętę do kolonii, karmiąc inne robotnice, larwy i królowe. Jest wiele środków chemicznych skutecznych w walce z mrówkami min. Raid

Prusak - Wielkość: Około 15 mm długości. Kolor: Żółtobrązowy. Jest rozpoznawany przez dwa ciemne, pasy na "pancerzu" na przedzie ciała, pod którą umieszczona jest głowa. Zachowanie ? prusak jest najbardziej płodnym pomiędzy wszystkimi karaluchami. Każdy kokon może zawierać około 30 jaj .Kokony noszone są przez samice do momentu wylęgu larw (około 30 dni). Rozwój z jaja do postaci dorosłej waha się od 170 dni (przy temp.22°C) do 40 dni (przy temp.30°C) Jak wszystkie karaluchy jest wszystkożerny. Środowisko ? W domach, ten szkodnik będzie lokował się się w łazienkach i kuchni, w środowisku gdzie jest źródło pokarmu i wilgoci. Wskazówki ?należy usuwać wszelkie odpadki żywnościowe. Produkty przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wskazane jest zlikwidowanie wszelkich szpar i szczelin, gdyż są to miejsca gnieżdżenia się karaluchów.

« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2007, 20:11 wysłała Nicole »
16 Lipiec 2007, 20:09
engelsien19

gaduł‚a
****
Wiadomości: 13.633
ZycieNieJestLepsze AniGorszeOdMarzen,jestTylkoInne


powiem szczerze, ze troche mnie to przerazilo...
Zaraz iode przejrzec wszystkie tapety  Embarrassed
Az mnie do teraz ciarki przechodza
16 Lipiec 2007, 20:13
Nicole

gaduł‚a
****
Wiadomości: 5.175

To dopiszę bez paniki, ale ostrożności nigdy za wiele.
U mnie pojawi ly się te rybiki, są bardzo malutkie i za zwyczaj w mieszkaniu występuje tylko jedna rodzina, nie jest ich dużo, na razie tempie je globolem. Nie przejmuję się nimi tak bardzo bo przed światłem ludźmi i zwierzętami uciekają, także po mnie łazić nie będą. Najczęściej występują w łazience.
16 Lipiec 2007, 20:17
engelsien19

gaduł‚a
****
Wiadomości: 13.633
ZycieNieJestLepsze AniGorszeOdMarzen,jestTylkoInne


tylko jedna rodzina ?  Roll Eyes
no to mnie pocieszylas....  Tongue
16 Lipiec 2007, 20:21
Nicole

gaduł‚a
****
Wiadomości: 5.175

tak pisali w necie, ale nie mogłam odszukać dzisiaj tej informacji
16 Lipiec 2007, 20:50
engelsien19

gaduł‚a
****
Wiadomości: 13.633
ZycieNieJestLepsze AniGorszeOdMarzen,jestTylkoInne


to pewnie nie wiesz od czego one sie wogole radza? od tego kleju czy jak?
16 Lipiec 2007, 21:51
Nicole

gaduł‚a
****
Wiadomości: 5.175

One albo przychodzą do mieszkania, albo lęgną się w wilgotnych i zarazem bardzo ciepłych miejscach. Nie należy w łazience zostawiać na dłużej na podłodze mokrych ręczników itp. Jak jest słaba wentylacja w domu też na nie dobrze działa. Żywią się także naturalnym klejem, papierem , drewnem, okruszkami i kurzem i jeszcze kilkoma innymi rzeczami. Ale nie wychodzą z wody bo podobno nie umieją pływać. Mimo to zauważam je blisko rur i jak coś jest rozlane, dlatego po wzięciu kąpieli należy łazienkę wywietrzyć i przetrzeć podłogę. Jak coś sobie jeszcze przypomnę to dam znać.
16 Lipiec 2007, 23:56
engelsien19

gaduł‚a
****
Wiadomości: 13.633
ZycieNieJestLepsze AniGorszeOdMarzen,jestTylkoInne


hmm daj.... powiem szczerze, ze nie jestem zwolenniczka pusowania domu na blys, ale gdy tak czytam to chyba zaczne ;P
17 Lipiec 2007, 00:07
Nicole

gaduł‚a
****
Wiadomości: 5.175

Najważniejsze jest chyba, częste wietrzenie domu, i sprawdzenie czy wentylacja jest prawidłowa. Najlepiej to sprawdzić przykładając zapaloną świeczkę do otworu wentylacyjnego, powinno mocno wciągać płomień. Jeżeli tego nie robi to najlepiej kupić takie urządzenie, które się włącza np podczas kąpieli , to jest taki wiatrak który zakłada się na otwór wentylacyjny. A zimą rozszczelniać okna. Uważać też na nieszczelne kolanka  przy zlewach i hydraulikę z której kapie
17 Lipiec 2007, 00:11
engelsien19

gaduł‚a
****
Wiadomości: 13.633
ZycieNieJestLepsze AniGorszeOdMarzen,jestTylkoInne


Wentylacja... a co to jest?
Rzartuje...
We Frankurcie posiadalam wentylacje w lazience,
lecz tutaj niestety nie. To sa stare mieszkania po ddr-owskie...
powiem, ze nawet scainy nie sa proste! mielismy straszne problemy jak wieszalismy nasza kuchnie, żeby nie wygladalo strasznie z kafelkami


A kafelek tez sie to tyczy? Bo ja mam w lazience na podlodze kafelki!
17 Lipiec 2007, 00:14
Nicole

gaduł‚a
****
Wiadomości: 5.175

Ja też mam łazienkę w kafelkach i to raczej jest na plus bo łatwiej zetrzeć wodę z kafelków.
17 Lipiec 2007, 20:14
engelsien19

gaduł‚a
****
Wiadomości: 13.633
ZycieNieJestLepsze AniGorszeOdMarzen,jestTylkoInne


ale pomimo tego i tak powstaja ?!
17 Lipiec 2007, 20:18
Nicole

gaduł‚a
****
Wiadomości: 5.175

Najbardziej przyciąga je wilgoć, więc jeżeli masz dobrą wentylację w domu to nie powinny się pojawić. U mnie czy zima czy lato, czy wietrzę czy nie ,zawsze jest duża wilgoć w mieszkaniu. Muszę chyba to zgłosić w spółdzielni bo może wentylacja nie funkcjonuje tak jak powinna.
17 Lipiec 2007, 21:41
engelsien19

gaduł‚a
****
Wiadomości: 13.633
ZycieNieJestLepsze AniGorszeOdMarzen,jestTylkoInne


u mnie tez, ale u mnie wentylacji jakiejkolwiek wogole nie ma, nawet w kuchni Undecided
17 Lipiec 2007, 22:52
Nicole

gaduł‚a
****
Wiadomości: 5.175

to mnie bardzo dziwi, jak może nie być wentylacji. Może ktoś zamurował?
  Drukuj  
Strony: [1] 2 3 ... 9

Powered by SMF 1.1.9 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC